nám. Míru 1077/3, 30100 Plzeň

Motto:

„Vaše důvěra ve mně, je základem úspěšného vztahu. Dáváte mi do péče své lásky, věřte, že ani já nechci, aby se k mým láskám někdo choval nehezky. Pokud mi nevěříte Vy, nebude mi věřit ani Vaše zvířátko. Nemusí mít pobyt v salonku rádo, ale i tak by celý pobyt mělo prožít v pohodě. S důvěrou a láskou.” *RH* 

Pokud je srst zanedbaná, zacuchaná, zplstnatělá, pak jsou dvě možnosti - vyčesat nebo ostříhat.

Při kompletní úpravě se na zanedbanou srst používají speciální přípravky. U koček a králíků, kteří se nekoupou používám bezoplachové rozčesávací spreje. Zacuchaná srst jde vyčesat. Zvířátko stráví v salonku mnohem více času a také cena je vyšší. Vyčesání zvolte v případě, že chcete zanedbanou srst rozčesat. Varováním je, že i přes použití kosmetických produktů na vyčesání srsti a moji veškerou snahu záleží úspěch na zvířátku, je-li moc hysterické, agresivní, protože ho to tahá, pak nezbývá než ostříhat ☹
Zvolte střih v případě, že se tohoto obáváte a radši chcete srst rovnou ostříhat, mnohdy oholit až na kůži. Určitě Vás střih vyjde levněji než vyčesání a dostanete tak "druhou šanci" začít o zvířátko lépe pečovat.

Zplstnatělá srst je důsledkem zanedbané péče o zvířátko. Plst si označuji jako lokální "plstíky" a zplstnatělý "krunýř". Sklony k plstnatění má především podsada a jemná srst, která vyžaduje pravidelné česání. Lokální "plstíky" jsou nejčastěji na nožkách, za ušima, na bříšku...jedná se o drobné chomáčky zamotaných chlupů. Tyto např. vznikají drbáním, olizováním srsti, celodenním nošením kšírů nebo obojku, v zimě nošením oblečků nebo v rekonvalescenci po operacích, kdy je část tělíčka obvázaná. Plošné plstnatění je pak důsledek neřešení lokálních "plstíků", kdy se srst motá a motá až vytvoří "krunýř" zplstnatělé srsti po celém těle zvířátka. To už je ten nejhorší stav zanedbané péče. 

Lokální "plstíky" se dají rozčesat nebo odstřihnout nůžkami. Jelikož rozčesání může občas tahat, je nesmírně důležité, aby zvířátko bylo trpělivé, klidné a nebylo hysterické. Vždy se přizpůsobuji povaze zvířátka a dle toho volíme buď rozčesání nebo odstřihnutí.
Zplstnatělý "krunýř" jde také rozčesat. Pro zvířátko, pro mě a Vaši peněženku je to ale mnohem náročnější. Zvažte, co je pro Vás a zvířátko lepší, jestli ostříhat nebo rozčesat. Pokud už je krunýř po celém těle a zvířátko na sebe nenechá sáhnout, tak je lepší srst rovnou ostříhat, pokožka se zotaví a naroste srst nová. Krunýř zvířátku napíná kůži a je to velmi bolestivé a nepříjemné, pokožka svědí, je náchylnější k popraskání, ekzémům a v této srsti se velmi líbí parazitům (blechy, všenky...), mnohdy bohužel objevím i závažnější problém.

O volbě rozčesat/ostříhat rozhodneme vždy společně, po konzultaci až zvířátko uvidím, zjistím v jakém stavu je srst a co se s ní dá vzhledem ke stavu a povaze zvířátka udělat. Vyčesání zanedbané srsti, prosím, neobjednávejte online, ale pouze osobně i se zvířátkem - je to z důvodu času, protože kompletně zanedbané zvířátko může být v salonu i pět hodin a tak ho objednám na termín, který mi k tomu bude nejlépe vyhovovat.

Všeobecně se řídím heslem "dvakrát a dost", takže pokud poprvé na Vaši žádost zvíře rozčešu, dám Vám šanci a rady k tomu, jak se o něj začít starat. Přijde-li zvíře podruhé opět zanedbané, budete-li chtít, rozčesání a rady zopakuji. Pokud ani potřetí nepřijde zvíře česané, pak už rovnou stříhám. Nezlobte se na mně, ale pokud zvíře vidí hřeben pouze u mne a doma se mu z jakéhokoliv důvodu vyhýbá, pak nemá smysl jej stresovat.